Jídelní židličky

Jídelní židličky

Dětskou židličku na kolečkách s variabilním rozložením na vysokou sesli ke stolu, nebo nízkou židli s vlastním stolečkem znají nejméně čtyři generace. Stejně jako kdysi je i dnes zhotovena z ohýbaného bukového dřeva v přírodním pouze lakovaném provedení.

Podle nových pedagogických poznatků není však tato varianta nejšťastnější: dítě se může cítit odstrčené, mimo centrum rodinného společenského života, o absenci dohledu dospělých nad dětmi nemluvě. Vše vyřešíte tím, že pořídite kvalitní dětskou jídelní židličku, která roste s dítětem. Takové jídelní židličky mají zpravidla nastavitelnou výšku sedáku i s područkami, případně i s opěrkou pod nohy, aby chodidla nevisela ve vzduchu a nezatěžovala podkolenní šlachy. Výhodou takových jídelních židliček je i jakýsi bezpečnostní pás, který zabrání případnému přepadnutí.
Dejme si ale pozor na špatnou stabilitu jídelních židliček, nebo nevyhovující zádržný systém, případně ostré hrany židliček. Některé jídelní židličky mají výstupky, které tlačí dítě do zadečku, a závady na úkor pohodlí, nebo plné bezpečnosti.

Značky a druhy jídelních židlí: